Różnica pomiędzy sformułowaniami

Czy potrafisz dostrzec różnicę pomiędzy sformułowaniami:

– czy przepisy nakazują?

– jak powinieneś się zachować?

Jako kierowca masz prawo liczyć, iż inni uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisy tego ruchu [art. 4. PRD] Nie łudź się, nie zawsze tak jest, nie wszyscy postępują racjonalnie. W trakcie egzaminu może pojawić się sytuacji, których interpretacja pozwoli przyszłemu kierowcy podjąć prawidłową decyzję.

PRZYKŁADOWE ZAGADNIENIA PRZEPISY JAK POWINIENEM POSTĄPIĆ
Widzisz przed sobą pojazd, który wymusił na tobie pierwszeństwo Masz pierwszeństwo- jedziesz bez zatrzymania się- doprowadzamy do kolizji Bezwzględnie usiłować zahamować
Skręcając w prawo, widzisz na przejściu dla pieszych jadącego rowerzystę Nie powinno go tam być, -jedziesz.- doprowadzamy do kolizji Ustępujesz mu pierwszeństwa.
Widzisz przed sobą „ubytki w jezdni” Trzymając się prawej strony jezdni, wjeżdżasz w dziurę, uszkadzasz pojazd. W obrębie swojego pasa ruchu możesz nieznacznie zmienić kierunek jazdy, omijając ubytki.
Widzisz przed sobą przejście dla pieszych, przed przejściem stoi osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim Nie masz obowiązku zatrzymania się , bo nie jest on na przejściu dla pieszych-jedziesz. Zatrzymujesz się, przepuszczasz go, słownie rozumując, że przez przypadek może stoczyć się jego wózek na przejście.